Merhaba, Neden Python ve Python Hakkında yazısını okuyan ziyaretçi! :)

Python serisinin ilk yazısına hoş geldin. Bu yazımda sana Python'dan bahsedeceğim. Ben basma kalıp laflarla bir şeyler anlatmayı pek sevmem. Yazılarımın sohbet havasında olacağına emin ol. Bu seride bazen şarkı dinleriz beraber, bazen şiir okuruz, birilerini eleştiririz.. Kim bilir, belki masalımızın kahramanı, başka bir hikayenin figüranı olmaya gider, kendimize kahraman yaratırız.

Python Hakkında

Python 1991 yılında Guido van Rossum tarafından piyasaya sürülmüş; nesne yönelimli, yorumlamalı modüler ve etkileşimli yüksek seviyeli bir programlama dilidir.

Girintilere dayalı sözdizimi, dilin öğrenilmesini, akılda kalmasını ve incelenmesini kolaylaştırır.

Hemen hemen bütün platformlarda çalışır.

Python; sistem programlama, ağ programlama, kullanıcı arabirimi programlama, veritabanı programlama gibi bir çok alanda kullanılabilir.

Youtube, Google, NASA, CERN gibi büyük kurumlar Python kullanmaktadır.


Python Özellikleri

Python öğrenilmesi ve okunması kolay bir dildir. Basit bir sözdizimi vardır, bu da Python'ın hızlı öğrenilmesini sağlar.

Python yorumlanabilen bir dildir. Kodları yazıp çalıştırdığınızda yorumlayıcı tarafından yorumlanarak çalıştırılır. Derlenmeye ihtiyaç duymaz.

Python, küme parantezleri ve iki nokta yerine; girintilemeye yönelik söz diziminden oluşan bir dildir.

Çok geniş kütüphane desteği vardır. Python kütüphanelerinin çoğu çapraz platform desteklidir.

Python ücretsizdir, açık kaynak kodludur ve özgür yazılımdır.

Python çapraz platform desteklidir. Yazdığınız kod tüm sistemlerde çalışır.

Python Sürümleri

Şu an Python geliştiricileri tarafından desteklenen 2 Python sürümü var; Python2.7 ve Python3.x

Python2.7, Temmuz 2010 yılında duyuruldu ve 10 yıl süreyle destekleneceği belirtildi. 2020 yılına girdiğimizde Python2 sürümünün son destek süresi bitecek ve kullanılmayacak. Elbette bu, şu demek değil; Yazdığım kod çalışmayacak. Hayır, Python2.7 yüklü bir sistemde çalıştırdığında çalışacak. Ama! Kullandığın modüller Python2.7 için güncelleme vermeyeceğinden bir süre sonra modülleri de kullanamayacaksın.

Hadi biraz zorlayalım. Ubuntu'nun en eski uzun süreli destek sürümü 14.04; Nisan 2019 tarihinden itibaren kullanılmayacak. Ubuntu'nun bu sürümünde önyüklü olarak Python2.7 geliyor. Kurulum yazısında bunlardan bahsedeceğim.
Ubuntu 14.04, Python2.7 sürümünden 9 ay önce desteğini kesecek.
Ubuntu 16.04 ise 2021 yılından sonra kullanılmayacak. Python2.7, Ubuntu 16.04 sürümünde de önyüklü olarak geliyor. Sonuca gel aq dediğini duyduğum için sonuca geldim.
Sonuç olarak; Python2.7 geliştiricileri için Python2.7'den Python3.6'ya geçiş süresi tahminimce bu sürede olacak. Belki yanılırım. Zaten biz hariç bir çok geliştirici Python3.x'e geçiş yapmaya başladı. Belki bir sürpriz olur ve Python2.8 yayınlanır. Ama bana sorarsanız yayınlanmayacak.

Bu kadar satırı; sen Python2'den vazgeç, diye yazdım.


Diğer sürüm ise; Python3.X. Bu sürüm Aralık 2008 yılında yayınlandı.
Python geliştiricileri her sürüm için 5 yıl destek süresi verir.
Python3.5 sürümü Eylül 2020,
Python3.6 sürümü Aralık 2021,
Python3.7 sürümü Haziran 2023,
Python3.x serisi ise Ekim 2024 yılında desteğini kesecek.
Ara sürümlerde özellik eklenmez genelde. Güvenlik ve hata düzeltmeleri yayınlanır.


Python derslerinde, Python3 öğreneceğiz. Merak etme! :) Burada öğrendiklerin bütün Python3.x sürümünde çalışacaktır. Mesela 3.5'de yazdığın kodu 3.6'da çalıştırabilirsin. Zaten Python2 ile Python3 arasında çok fazla değişiklik yok. İkisinde de söz dizimi aynı. Mesela biz Hapf aracımızı Python3 ile kodladık ama Python2'de çalışıyor :)

Python öğrenmeye eğer yeni başlayacaksan, Python3'ü öğrenmen daha mantıklıdır.


Python ile neler yapılabilir?

Teoride hemen hemen herşeyi yapabiliyorsunuz. Biri çıkar der ki şimdi, oslotom sostomu yopoboloyor moyoz? Hayır! İşletim sistemi yapamazsınız. Yorumlanabilir dil dedik?!

Mobil uygulama yapmak için bir kaç kütüphane mevcut lakin pek iç açıcı durumda değiller. Kivy kütüphanesi en bilinen kütüphanelerden. Mobil uygulama tarafında pek şansını Python ile zorlama derim.

Web sitesi yapabilirsin. Bunun için Django kütüphanesini kullanabilirsin. Alternatif bir çok kütüphane mevcut.

Yapay zeka, derin öğrenme gibi çalışmaların varsa Python :)

Masaüstü uygulamaları geliştirebilirsin. Bir çok kütüphane var bununla ilgili. Tkinter, PyQT en çok kullanılanlardan. Hapf-GTK aracı PyGobject ile geliştiriliyor.

Komut satırı uygulamaları yapabilirsin. Hapf ve Hapentool aracı Python ile yazıldı. Bir çok exploit ve pentest aracı Python ile yazılmıştır. Şifre kırma uygulamanı yapmak ister misin?

Kriptografi, OpenCV, Oyun ve daha bir çok şeyi Python ile yapabilirsin. Yazıyı uzatmanın anlamı yok :)

Bütün bunları yapabilmen için kütüphaneleri kullanman gerekiyor. Kütüphanelerin kullanımı için döküman lazım sana. Sakin ol ben hepsini anlatacağım :)

Hadi daha fazla bekletme beni Python kurulumuna geç :)